TalebeDunyasi.Com | Öğrenci Ödev Portalı

Anasayfa Site Haritası Eğitim Haberleri Ara
 
Yabancı Mimarlar
Bramante

Mimarlar - Yabancı Mimarlar
Asıl adı Donato d'Angelo Lazzari olan Bramante, daha önce Floransa' da Brunelleschi'nin yaptığı gibi, Rö*nesans'ın ilkelerini ortaya koyarak, italyan mimarisinin evrimi içinde belirleyici rol oynamıştır. Ortaya koyduğu yapıtların değerini kısaca özetlemek için, amansız düşmanı Michelangelo'nun şu sözlerini anım*satmak yeterlidir: "Bramante'nin, Eskiçağ'dan günümüze adı anılacak en büyük mimarlardan biri olduğu*nu kimse yadsıyamaz." Urbino'daki atölyelerin hümanist ortamı içinde yetişen Bramante'nin yaşamı ve eğitimi konusunda pek bilgi yoktur. Yapıtlarında, birbirin*den kesinlikle ayrılmış iki üslup gö*rülür: Lombardiya döneminin süslü üslubu; Roma döneminin klasik üslu*bu.

Devamını oku...
 
Dominikus Zimmermann

Meslek yaş***** yalancı mermerden süslemeler yaparak başlayan ve Cuvillies'in öğrencisi olan Dominikus Zimmermann, Bavyera'da gelişen barok mimarinin başlıca temsilcilerin*den biri olarak özellikle kiliseler ve manastırlar gerçekleştirdi. İki başyapıtı olarak kabul edilen merkezi planlı Steinhausen Kilisesi (1723-1733) ile Wies Kilisesi'nde (1749-1750) eğik bi*çimlere, hafif yapılara ve aydınlatma etkilerine eğilimini açıkça ortaya koy*du. Bakışımsız kartuş motiflerini, yı*lan biçimli çizgileri olan bitkileri ve kavkıları açık, aydınlık bir çokrenklilik içinde ve özgün bir biçimde kulla*nan Dominikus Zimmermann rokoko süslemeciliğinin başlıca ustalarından biri olarak kendini kabul ettirdi. Bütün çalışmalarında, kendisi de bir ressam ve dekoratör olan kardeşi Johann Baptist Zimmermann'm (Gaispoint, 1680 - Münih, 1758) yardımını gördü, Johann Baptist Zimmermann sonradan Münih Sarayı'nın salonları*nın süslemesinde görev aldı (1728-1730).

 
Filippo Brunelleschi

Usta bir kuyumcu ve heykelci de olan Filippo Brunelleschi, Floransa' da XV. yy'ın başlarında Rönesans'ın başlatıcısı sayılır. İtalyan mimarisi*nin evrimine büyük katkısı olmuştur. Rönesans sanatçısının en iyi örnek*lerinden olan Filippo Brunelleschi, sağlam bir öğrenim görerek geniş bir kültür edindi. Kuyumculuk mes*leğini öğrenerek (o dönemde sanatçı olmak isteyen herkes mutlaka ku*yumculuk öğrenimi görüyordu), hey*kelciliğe yöneldi. Ama 1401 yılında katıldığı Floransa vaftiz yerinin üçüncü kapısının yapımı için açılan yarışmayı Ghiberti'nin kazanması üstüne, mimarlığa yönelmeye karar vererek, Donatello'yla Roma'ya gi*dip Eskiçağ anıtlarını izledi, iki yıl sonra Floransa'ya döndüğünde, go*tik bir anlayışta başlanmış olan Santa Maria del Fiore kilisesinin yapımını tamamlayarak, büyük bir yenilikçi olduğunu herkese kabul ettirdi: Kilisenin sekizgen bir kubbe kasnağı üstüne oturan kubbesini ya*parken, Eskiçağ mimarlığından ve kendi koyduğu ilkelerden yararlan*mıştı.

Devamını oku...
 
Louis Isadore Kahn

Louis Isadore Kahn (20 Şubat 1901 ya da 1902-17 Mart 1974) dünyaca tanınmış bir mimardı ve Pensilvanya, Philadelphia'da çalıştı. Daha sonra Pensilvanya Üniversitesi ve Yale Üniversitesi'nde mimarlık profesörü olarak hizmet verdi.

Hayatı
Kahn Estonya'nın Saaremaa adasında doğdu. 1905'te Yahudi ailesi Rus-Japon Savaşı'nda babasının askerliğe çağrılacağı korkusuyla Amerika Birleşik Devletleri'ne göç etti. Philadelphia'da büyüdü ve 15 Mayıs 1914'te Amerikan vatandaşı oldu.

Devamını oku...
 
Robert Venturi

Robert Venturi (d. 1925 Philadelphia, ABD-), ABD'li mimar.

Princeton Üniversitesi'nden mezun oldu. Eero Saarinen ve Louis I. Kahn ile birlikte çalıştı. 1958 yılında kendi bürosunu kurdu. Venturi, mimari tasarımlarında olduğundan daha çok teorik alanda etkili olmuştur. "Karışıklık ve Karşıtlık" fikrine dayanan bir mimari anlayışı geliştirmiştir. Yapı ve dekorasyonun birbirinden ayrı şeyler olarak kalmalarını, dekorasyonun icinde yer aldığı kültürü taşıması gerektiğini öne sürer. Modernist mimarinin aksine, eski modelleri sembolik olarak dekorasyonda kullanır. Temel mimari kurallarının değiştiğine inanmaktadır. Teorileri ve yapıtları postmodernizmin popülist estetiğine örnekler olarak ele alınmaktadır.

Venturi sadece işlevselin tartışmalı bir eleştirmeniydi ve Modern Ortodoks mimarlığının yedek dizaynları ve bir counterrevolutionaryı düşünüldü. O bildirisi, karmaşıklık ve 1966 'da mimarlıkta ayrılığı yayımladı.


Sainsbury kanat, Vatandaş galerisi, Londra taşralı Capitol yapı, Toulouse, Fransa esnaf birliği evi, Philadelphia, Pennsylvania Vanna Venturi ev, Philadelphia, Pennsylvania Seattle sanat müzesi, Seattle, Washington

 
Bruno TautBruno Julius Florian Taut (* 4. Mayıs 1880 Königsberg; ö. 24. Aralık 1938 İstanbul) bir Alman mimar ve şehir plancısıdır. Türkiye'de 1937 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Binası planını çizen ve yapan mimardır

Devamını oku...
 
Ludwig Mies van der Rohe

Ludwig Mies van der Rohe, kısaca Ludwig Mies (27 Mart 1886, Aachen - 17 Ağustos 1969), ünlü bir Alman mimar ve tasarımcıdır.

Taş ustası olan babasıyla duvarcılık atölyelerinde çalıştı. 13 yaşına geldiğinde Berlin'e taşındı ve orada art nouveau mimarı ve mobilya tasarımcısı Bruno Paul için çalışmaya başladı. 1907'de ilk tasarımı yaptı (Riehl Evi, Filozof Alois Riehl için). 1908'de Mimar Peter Behrens ile çalışmaya başladı ve orada Karl Friedrich Schinkel ile Frank Lloyd Wright ile ilgili çalışmalar, araştırmalar yaptı. Mies 1913 yılında Berlin'e taşındı ve Ada Bruhn ile evlendi. Berlin'de kendi mimarlık bürosunu açtı.

Devamını oku...
 
Alvar Aalto

Hugo Alvar Henrik Aalto (d. 3 Şubat 1898, Kuortane — ö. 11 Mayıs 1976, Helsinki), Finlandiyalı mimar 20. yy'ın en önemli mimarlarındandır. En büyük katkısı Bauhaus'un ve uluslararası üslubun öbür türevlerinin katı mimarlık öğelerini insanileştirmiş olmasıdır. İnancını kısaca şöyle özetlemiştir: "Yaşama daha kişisel bir yapı kazandırmak mimarın görevidir".

Aalto, 1921'de Helsinki Politeknik Okulu'nu bitirdi ve 10 yıl içinde, yapıları ve mobilyalarıyla, Finlandiya mimarlığının başlıca ustası olurken, bu mimarlığın sesini uluslararası alanda ilk kez duyurmayı başardı. 1935'te ilk eşi mimar Aino Marsio'yla, kayınağacı levhalarının üstüste yapıştırılıp bükülmesiyle elde edilen mobilyalar üreten Artek şirketini kurdu.

Devamını oku...
 
Antoine Ignace Melling

Antoine Ignace Melling veya Anton Ignaz Melling (1763-1831) Fransız seyyah, mimar ve ressam. İstanbul'daki çeşitli yapıların inşa ve restorasyonunu üstlenmiş ve ayrıca İstanbul'un çeşitli semtlerinden manzaralar içeren gravürler yapmıştır.

Antoine Ignace Melling 1763 yılında Lorraine kentinde doğdu. Mimarlık ve Ressamlık eğitimi gördü. 19 yaşında Osmanlı Devletinin Rusya elçisi tarafından İstanbul'a getirildi. Padişah III. Selim'in kızkardeşi Hatice Sultan'ın Ortaköy'deki sarayını restore etti. Daha sonra padişahın kendisine mimarlık yaptı. Padişah ve saray erkanına yakınlığı sebebiyle 18 yıl boyunca Osmanlı Devleti'ndeki yaşam biçimini yakından gözlemek fırsatı buldu. Gözlemlerini detaylı bir şekilde yaptığı gravürlerde tasvir etti.

Paris'e dönmesinden 1 sene sonra 1803 yılında gravürlerini Pittoresque de Constantinople et des rives du Bosphore adı altında yayınlamağa başladı. 1819 yılına kadar yayınlarına devam etti. 1831 yılında ö.ldü.

 
Peter Andreas Blix

Peter Andreas Blix (4 Kasım 1831 - 31 Ocak 1901) Norveçli mimar ve mühendis.


Stavern yakınlarındaki Frederiksvern'de doğdu. Blix Hannover Politeknik'te ve Karlsruhe'de eğitim gördü. İlk işi Norveç'te kanal işiydi. Kanalı kendisi tasarladı. Ayrıca Skien'de vergi dairesi binası yapımında çalıştı.İlk mimari deneyimini Bergen'de çalışırken kazandı. İsviçre sitilinde konutlar ve oteller inşa etti. Blix ayrıca demir yolu istasyonlarının çizimlerini yaptı. Restorasyon projelerinde de çalışmıştır.


Blix Sogn'daki Vix köyünde hayatını kaybetti.

 
James Hoban

James Hoban (1762 - 8 Aralık 1831) İrlandalı mimar. En bilinen eseri Vaşington, D.C.'deki Beyaz Saray'dır. Hayatının çoğunu Beyaz Saray bahçesindeki kırmızı tuğla bir evde karısı, on çocuğu ve dokuz kölesiyle geçirdi. Yılda hatırı sayılır bir rakam olan 1.500 dolar kazandı ve varlıklı bir adam olarak öldü.

Desart'ta (Callan yakını, County Kilkenny, İrlanda doğdu ve Desart Kontu'nun Cuffersgrange'daki malikanesinde marangozluk öğrendi. Dublin Kraliyet Cemiyeti'nde mimarlık eğitimi aldı. ABD'ye 1789 yılında göç etti ve Philadelphia'da mimarlığa başladı. Başkanlık Konağı'nın (daha sonra Beyaz Saray) tasarımı için açılan yarışmayı 1792'de kazanmadan önce Güney Karolina eyalet binasını tasarladı.

 


Facebook Sayfamız

Mesleki ve Teknik Eğitim

Mesleki ve Teknik Eğitim
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün38
mod_vvisit_counterDün1424
mod_vvisit_counterBu Hafta7717
mod_vvisit_counterBu Ay23231
mod_vvisit_counterToplam7260063

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 23 ziyaretçi çevrimiçi

[+]
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Ödev