TalebeDunyasi.Com | Öğrenci Ödev Portalı

Anasayfa Site Haritası Eğitim Haberleri Ara
 
Uluslararası İlişkiler
Uluslararası İlişkilerde Realizm

Ünlü filozof Francis Bacon ‘Bilimin İlerlemesi’ isimli eserinde şu sözlere yer verir: “Filozoflar hayal ürünü cumhuriyetler için hayal ürünü kanunlar yapmışlardır ve bu filozofların sözleri çok az ışık saçmaktadırlar çünkü bu sözler yıldızlar gibi bize çok uzaktadır.”

Devletlerarası ilişkileri anlamak açısından tarihte iki akım ön plana çıkmıştır. Bu akımlardan ilki, Bacon’un eleştirdiği düşünürleri de içinde barındıran ütopyacılık ya da liberalizm diye isimlendirilen akımdır. Ütopyacılık akımı siyaseti olduğu gibi kabul etmez, siyasetin nasıl olması gerektiğini bize söyler. İnsanların uymasını beklediği ahlaki kuralların devletler içinde geçerli olduğunu belirtir.

Bu akımlardan ikincisi olan siyasal realizm akımı ise dünyanın mükemmel olmadığını kabul eder. Siyasal realizme göre bu dünya çifte standartlar dünyasıdır. Kişi bu dünyayı olduğu gibi kabul etmeli, onu değiştirmek için boşuna uğraşmamalıdır. Bu akıma göre siyasetin görevi dünyada hali hazırda var olan güçlere karşı savaşmak değil, var olan bu güçleri hesaba katarak belirlediği amaçlara ulaşmak olmalıdır.

 

Devamını oku...
 
PLURALİZM/ ÇOĞULCULUK

Pluralizm temelde uluslar arası ilişkilerde işbirliğini açıklayan bir teoridir. Pluralistler global sorunların ancak global bir işbirliği ile çözülebileceğine inanmaktadırlar.


Pluralizm 19. yy’ın sonlarına doğru birden fazla felsefi teoriye ve sistemleri aynı anda işletebilmektir. Amerika’da “Eritme Potası” görüşüne alternatif olarak ülkenin meşru olarak değişik etnik gruplardan oluştuğunu kabul etmektir. Pluralizme göre toplum her biri kendi arasında birlik oluşturmuş değişik gruplardan oluşmaktadır. Toplumun gidişatını belirleyen asıl unsur gruplar arası rekabettir. Buna göre toplumu yöneten ve yönetilen diye ikiye ayıran elitistlerden ayrılırlar. (McLean Politics sözlüğü) Buna göre uluslar arası ilişkilerde kendi çıkarları ve bütünlükleri belli devlet benzeri yapılar vardır. Devlet bunlardan sadece biridir. Uluslar arası ilişkiler bu gruplar arasındaki pazarlıklar neticesinde ortaya çıkar.

Devamını oku...
 


Facebook Sayfamız

Mesleki ve Teknik Eğitim

Mesleki ve Teknik Eğitim
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün179
mod_vvisit_counterDün1424
mod_vvisit_counterBu Hafta7858
mod_vvisit_counterBu Ay23372
mod_vvisit_counterToplam7260204

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 34 ziyaretçi çevrimiçi

[+]
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Ödev