TalebeDunyasi.Com | Öğrenci Ödev Portalı

Anasayfa Site Haritası Eğitim Haberleri Ara
 
Karakoyunlular

KARAKOYUNLULAR (1365-1469)

Karakoyunlu Türkmenleri tarafından Doğu Anadolu'da kurulan bir devlettir.

Karakoyunlular, başlangıçta merkezi Bağdat olan ve aynı zamanda Doğu Anadolu'ya da hâkim olan Celâyirlilerin hizmetine girdiler. Ancak bir süre sonra Bayram Hoca liderliğindeki Karakoyunlu Türkmenleri Erzurum, Erciş, Musul dolaylarını ele geçirerek siyasî bir birlik meydana getirdiler(1365).

Karakoyunluların başında bulunan Bayram Hoca, kuzeyde Erzurum'a ve güneyde Musul'a kadar uzanan toprakları kısa zamanda egemenliği altına aldı.

1380 yılında ölen Bayram Hoca'nın yerine oğlu Kara Mehmet geçti. Mardin'deki Artukoğullarını yendikten sonra Anadolu'yu istilâya çalışan Timur kuvvetleriyle mücadele etti. Ancak ülkede yaşanan iç karışıklıklar sırasında öldürüldü. Yerine Kara Yusuf geçti. Timur'la yaptığı mücadeleyi kaybeden Kara Yusuf, Yıldırım Beyazıt’a sığınmak zorunda kaldı. Timur tarafından Osmanlılardan istenen Kara Yusuf un teslim edilmemesi, Timur'un Osmanlılarla arasının açılmasına neden oldu. Kara Yusuf, Timur'un ülkesine dönmesi üzerine saldırıya geçerek eski topraklarını geri aldı.
Karakoyunlular XV. yüzyıl ortalarında imparatorluk hâline geldi. Devletin başkenti Tebriz oldu.Kara Yusuf tan sonra eski gücünü yitiren Karakoyunlular, iç karışıklıklar yüzünden zayıfladı.
Cihan Şah'ın hükümdarlığı döneminde tekrar toparlanan devlet, en geniş sınırlarına bu dönemde ulaştı. Bu arada sürekli savaş hâlinde oldukları Akkoyunlular, giderek kendileri için tehlike oluşturmaya başlamıştı.
Son hükümdar olan Cihan şah'ın oğlu Hasan Ali döneminde ise ülke toprakları Akkoyunluların eline geçti. Uzun Hasan 1469'da bu devlete son verdi.
Karakoyunlular Azerbaycan'ın Türkleşmesinde önemli rol oynadılar.
Bugün Erciş, Adilcevaz, ve Ahlat'ta bulunan koyun heykelleri, o döneme ait önemli eserlerdendir. Bu heykeller mezar taşı olarak kullanılırdı.
Kültür ve Medeniyet
Devlet Yönetimi
Karakoyunlular Devleti, tamamen göçebe Türkmenlerden meydana geliyordu. Devlet içinde şehzadelerin ve aşiret beylerinin önemli yeri vardı Şehzadelerin ve aşiret beylerinin sahip oldukları büyük güç, merkezî otoritenin gücünü zayıflatıyordu. Bu durum, zaman zaman iç çatışmalara yol açmakta, sonuçta devletin zayıflamasına neden olmaktaydı.
Karakoyunlular, devlet teşkilâtı konusunda İlhanlıları örnek almışlardı. Bu nedenle Karakoyunlu hükümdarları da, hakan, noyan ve bahadır gibi unvanlar kullanırlardı.
Devlet işleri, Büyük Divan'da görüşülürdü, ülke, idarî bakımdan vilâyetlere ayrılır, önemli vilâyetler, şehzadeler tarafından yönetilirdi.
Ordu:Karakoyunlu ordusu, yaya ve atlı askerlerden oluşuyordu. Ayrıca, aşiret kuvvetleri de, savaş zamanı ordu içinde yer alırdı.
Kültürel Faaliyetler
Bilim ve edebiyat alanındaki çalışmalar hükümdarlar tarafından himaye edilmiştir. Karakoyunlu hükümdar ailesi içinde de şairler yetişmiştir Cihanşah’ın Farsça ve Türkçe şiirleri vardır. Karakoyunlular, mimarî faaliyetlerde de bulunmuşlardır. Tebriz'de Gök Mescit, Van'da ulu Cami ile bu bölgedeki bazı kümbetler, Karakoyunlulara aittir . Koyuna özel bir önem veren Karakoyunlular, mezar taşlan olarak, koç heykelleri kullanmışlardır. Günümüzde Ahlat, Adil cevaz ve Erciş'te bulunan koç heykelleri, Karakoyunluların eserleridir.
Karakoyunlular, Azerbaycan ve Doğu Anadolu'nun Türkleşmesinde önemli rol oynamışlardır.
 
KARAKOYUNLAR
1.İlhanlı devletinin yıkılması üzerine, Erbil ve Nahçıvan arasında bulunan Oğuz boyu lideri Bayram hoca tarafından kuruldu.
2.En tanınmış olan hükümdarı Kara Yusuf’tur.
 3.Merkezleri Tebriz olup, Erciş, Erzurum ve Musul çevresine egemen olmuşlardır.
 4.Timurla savaştılar. Timura karşı kaybettiği toprakları geri almak için Yıldırım Beyazıd’dan yardım istediler. Böylece Ankara savaşının çıkmasına neden oldular. Timur’un ölümü üzerine kaybettikleri toprakları geri aldılar.
Bu devlet Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan tarafından ortadan kaldırıldı.
 

Facebook Sayfamız

Mesleki ve Teknik Eğitim

Mesleki ve Teknik Eğitim
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün496
mod_vvisit_counterDün1123
mod_vvisit_counterBu Hafta4726
mod_vvisit_counterBu Ay19042
mod_vvisit_counterToplam7227115

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 27 ziyaretçi çevrimiçi

[+]
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Ödev