TalebeDunyasi.Com | Öğrenci Ödev Portalı

Anasayfa Site Haritası Eğitim Haberleri Ara
 
Resim
Karakalem Nedir ? Nasıl Uygulanır ( Kalem Çeşitleri )

1: KARAKALEMDE MALZEME SEÇİMİ
A: RESİM KALEMİ SEÇİMİ
B: KÂĞIT SEÇİMİ
2: IŞIK ORTAMI
3: ÇALIŞMA ORTAMI
4: DOKU DEĞERLERİ
5: ÇİZGİ DEĞERLERİ
6: GÖLGELENDİRME (AÇIK-ORTA VE KOYU DEĞERLER)
7: SORU CEVAP

1: KARAKALEMDE MALZEME SEÇİMİ

(A) RESİM KALEMİ SEÇİMİ: Resim kalemi satın alırken renk değeri kaliteli olan kalemleri alınız.
Sertlik derecesi fazla olan kalemler yumuşak değerde lekeler verir ve rengi açıktır. Sertlik derecesi yumuşak olan kalemler ise koyu değerde lekeler verir. Her iki türde karakalem çalışmalarında ayrı ayrı ya da birlikte kullanılabilir. Bu tamamıyla kişinin tercihine kalmıştır. En koyu değer füzen kalemler de bulunur.
Resim kalemi alırken, kalemi bir kâğıt yüzeyine sürterek leke değerini görün. Değer hoşunuza giderse almaya karar verin.(B) KÂĞIT SEÇİMİ: Piyasada birçok resim kâğıdı bulunmaktadır. İki gruba ayrılır;
AMATÖR RESİM KÂĞIDI: Bu tür kâğıtların gramajı düşüktür ve genellikle öğrenciler tarafından kullanılır. Çok yaygın olarak kullanılmasının sebebi ucuz olmasıdır. Bu tür kâğıtlarda leke değerleri ve geçişleri yapmak çok zordur. Sebebi; kâğıt esneklik açısından çok yumuşaktır. Yüzey silgi ile silindiğinde çok rahat deforme olur ve genellikle yüzeyde iz kalır. Bu kâğıtlardan sadece eskiz olarak faydalanın.

Devamını oku...
 
Yağlı Boya Tekniği

Image Hosted by ImageShack.us

Yağlı boya tekniği yapım sırasında kısmen hata kabul eden bir tekniktir. İstenmeyen yerler sonradan düzeltilebilir.Yapılan resimler uzun ömürlüdür.Temizlik ve bakımı kolaydır. Yağ (bezir yağı) ve toz boyaların karışımıyla yapılmış boyalara yağlı boya denir. Bu karışımın içine katılan diğer maddeler boyanın kalitesini belirlemektedir. Yağlı boyada aranan başta gelen özelliklerden biri renklerin solmaması, diğeri, üzerinde kabuk yapmadan kurumasıdır. Yağlı boya tekniğinde iyi sonuç almak için: Resim yapılacak sathın iyi hazırlanmasına, kaliteli boya kullanılmasına, incelticilerin kaliteli olmasına, boya paleti, fırçalar ve resim sehpasının kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir.Ayrıca güzel resimler yapmak için çok çalışmak gerekir. Çok çalışmak kaliteyi de beraberinde getirir.

Devamını oku...
 
Yağlıboya resim nasıl yapılır?

Güzel sanatların en yaygını ve belki de en sevileni olan resim sanatı hakkında bazı bilgiler vermek ve çalışma yöntemimizi anlatmak istediğimiz bu köşemizde, bir resimin nasıl yapıldığını ve kullandığımız malzemeleri tanıtmak istiyoruz.

 
ÖN HAZIRLIK

Önce uygun ölçüde tuval bezini kesip, resmin taslak halini tuval üzerine çiziyoruz. Daha sonra bu tuval bezini ahşap gergiye gererek resim yapmaya başlıyoruz.
 
RESİME BAŞLAMA 

Taslağı çizilen tuval bezimize, gerekli yerlere önce bir zemin boyası atılıyor.
 
Devamını oku...
 
Karakalem Resim Nasıl Yapılır ? / Resimli Anlatım

 

Karakalem Resim Nasıl Yapılır ? / Resimli Anlatım Forum Alev
Karakalem tekniği ile dilediğiniz kompozisyonu tek renk olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalar resimleyeceğiniz yağlı boyalar için egzersiz niteliği taşıyacaktır. Eskiz defterlerine gerçekleştireceğiniz bu çalışmalar ilerde muhteşem tablolara dönüşebilirler.

 

 

Yüzyıllardır ressamların vazgeçemediği bir malzeme olan kurşun kalem ve kömür kalemle gerçekleştirilen karakalem çalışmalar, izleyenlerde her zaman farklı bir hayranlık uyandırmışlardır. Yağlı boya ve sulu boya çalışmaların renk zenginliğini bir kenara bırakarak oluşturulan bu ışık-gölge ve kontür çalışmaları, başlı başına birer sanat eseri olmalarının yanı sıra, renkli çalışmalar için yol gösterici bir rol üstlenirler.
Devamını oku...
 
Suluboya İle Resim Nasıl Yapılır?

Sulu Boya İle Bulut Çizmek İçin...

Gökyüzü üzerindeki bulutlar, bu deniz manzarasının en dikkat çekici noktası. Bu çalışmada başlıca malzemeleriniz mavi ve siyah renklerdeki sulu boya olacak. Bir kez nasıl yapmanız gerektiğini öğrendikten sonra gökyüzü boyamanın keyfine doyamayacaksınız.


Sulu boyalar, özellikle de boyayı hızlı ve serbestçe uyguluyorsanız, çalışması tahmin edilmeyecek derecede keyifli malzemelerdir. Boyanın ıslak yapısı ve kendiliğinden yayılması işin ciddi bir kısmını sizin yerinize yapacak ve boyadığınız gökyüzünün havasını yakalamanıza yardımcı olacaktır. En iyi efektlere ulaşabilmek içinse bir dizi fırçaya ihtiyacınız olacaktır

Devamını oku...
 
Karakalem Portre Çizim Teknikleri

Bu bölümde karakalem portre çizerken nelere dikkat edilmeli,karakalem portre çizimlerinde kullanılan genel teknikler ve örnek çizimleri göreceğiz.

  karakalemresim.net   sitesindeki tüm makaleler izinsiz  kopyalanamaz ,yayınlanamaz,Aynı bilgilerin başka sitelerde görünmesi halinde yasal işlem yapılacaktır.  

 

Devamını oku...
 
Kolay Resim Çizme Yolları

Kolay resim çizmek için aşağıdaki yöntemleri kullanarak resim çizmeyi deneyebilirsiniz.Devamını oku...
 
Geometrik Şekillerin Çizimi

 

geometrik şekillerin çizimi

 

 

geometrik şekiller

 

daire çizimi

küp çizimi

 
Karikatür Kız Çizimi

karikatür çizimi - imgesel.net

Karikatür Kız Çizimi

Kolay adımlarla sevimli karikatür kız çizeceğiz
boyuna kavisli bir dikdörtgen ayaklara ince ve uzun dikdörgenler çiziyoruz
vücut için ise komik kavisli bir dikdörgen çizin ayakları ise oval olucak

Devamını oku...
 
Joker Çizimi

1.Adım : Bugun bu dersde ünlü kahraman Joker çizicez. Neyse Uzatmayalım ve Dersimize Başlayalım.Öncelikle Jokerimizin Yüzünü Çizelim Ardından Yüzüme Bir Kaç Çizgi Atacağız.Bu Çizgiler Gözümüzün Ağzımızın Nerede Olduğunu Saptamak İçin İşimize Yarayacaktır.Şimdi Omuzunu ve Saçını da Çizdik mi İlk Adım Tamamdır.

joker çizimi

 

Devamını oku...
 
insan Figürlerinde Oran Ve ölçü

İnsan Figürlerinde Oran ve Ölçü

İnsan resimleri yaparken vücut parçalarının birbirine olan oranlarına dikkat etmeliyiz. Elbiseli çalışmalarda da bu ölçüler esas alınırsa, yaptığımız resimler, modelin yaşına ve yapısına uygun olur. Resim çalışmalarında baş ölçüsü birim olarak kabul edilirse, yetişkin bir insanda baş, vücudun yedide biri ya da sekizde biri kadar olmalıdır. Zayıf veya şişman, uzun boylu ya da kısa boylu olmak, bu durumu değiştirmez. Bebek ve çocuklarda baş, diğer organlara göre daha büyüktür. Erkekte omuz genişliği, baş genişliğinin iki buçuk katı, kadında ise iki katıdır. Ayak büyüklüğü erkek ve kadında baş ölçüsü kadar, el büyüklüğü ise yüz uzunluğu kadardır. Her iki kolun yanlara açılmış durumdaki uzunluğu, o kimsenin boyu kadardır. Omuzdan dirseğe, dirsekten bileğe kadar olan uzaklıklar biribirine eşittir. Eller aşağı doğru uzatıldığında, parmak uçları, diz ile kalça arasında tam ortaya gelir.

* Başta oran ve ölçü:
Gözler, başın tam ortasında yer alır. iki göz arası, bir göz uzunluğu kadardır. Karşıdan görünüşte gözle kulak arası bir göz genişliğine eşittir. Alın, burun ve burunla çene arası aynı uzunluktadır. Kulak, burun hizasında ve burun büyüklüğündedir. Ağzın genişliği, iki göz bebeği arası kadardır. Ağız, burunla alt çene arasındaki uzunluk üç parçaya bölündüğünde, burundan itibaren ilk parçanın bittiği yerdedir. Başın değişik yönlerden görünüşü, yukarıdaki ölçüleri değiştirebilir.

Devamını oku...
 
Insan çizimi bilgileri, Kağıtta kompozisyon

1. Burada 1. basamaktayız. Süslü bir şey yok. Sadece bizim temel parçamız olacak çöp adam figürümüz var. Not alın, beden 6 – 7 KAFA uzunluğunda olacak. kişiden kişiye ve duruşumuza göre bu oran değişebiliyor. Genelde 6-7 kafa çıkar.
Omuzlar tepeden 1 buçuk kafa aşağıda. Omuzlar ve kalçalar 2 kafa genişliğinde.
Kalçalar 3 kafa aşağıda.
Dizler 5 kafa aşağıda.
Bu aşamada gevşek ama oranlamalarınızda temkinli olun. temelimiz buna göre olucak. Model ve figür çizerken işinize yarıyacaktır.
insan figürünü kağıtta oturtma

Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 2

Facebook Sayfamız

Mesleki ve Teknik Eğitim

Mesleki ve Teknik Eğitim
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1007
mod_vvisit_counterDün1205
mod_vvisit_counterBu Hafta4288
mod_vvisit_counterBu Ay29861
mod_vvisit_counterToplam7298857

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 34 ziyaretçi çevrimiçi

[+]
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Ödev