TalebeDunyasi.Com | Öğrenci Ödev Portalı

Anasayfa Site Haritas? E?itim Haberleri Ara
 
Radyasyon ve Radyoaktivite Nedir?
Bilgisayarli Tomografi (BT) Nedir?

Bilgisayarli tomografi x-isini (röntgen) kullanilarak vücudun incelenen bölgesinin kesitsel görüntüsünü olusturmaya yönelik radyolojik teshis yöntemidir. Inceleme sirasinda hasta bilgisayarli tomografi cihazinin masasinda hareket etmeksizin yatar.Masa manueli ya da uzaktan kumanda ile cihazin ''gantry'' adi verilen açikligina sokulur. Cihaz bir bilgisayara baglidir. X-isini kaynagi incelenecek hasta etrafinda 360 derecelik bir dönüs hareketi gerçeklestirirken ''gantry'' boyunca dizilmis detektörler tarafindan x-isini demetinin vücudu geçen kismi saptanarak elde edilen veriler bir bilgisayar tarafindan islenir. Sonuçta dokularin birbiri ardi sira kesitsel görüntüleri olusturulur. Olusturulan görüntüler bilgisayar ekranindan izlenebilir.Görüntüler filme aktarilabilecegi gibi gerektiginde tekrar bilgisayar ekranina getirmek üzere optik diskte depolanabilir.

Devamını oku...
 
RADYASYONUN KULLANILDIGI TIP CIHAZLARI

Anjiografi
Anjiografi vücut damarlarinin görüntülenmesi demektir. Damar içine damarlarin görünür hale gelmesini saglayan ve kontrast madde olarak tanimlanan ilaç verilerek, özel röntgen cihazlari yardimiyla DSA adi verilen filmler elde edilir. Anjiografi sayesinde organlari besleyen damarlar görüntülenerek damar hastaliklari veya bu damarlardan beslenen organlara ait tani koydurucu bilgiler edinilir. Ayrica elde edilen bilgiler dogrultusunda anjiografi tedavi amaçli olarak da kullanilir. Anjioplasti (Balonla daralmis damarlari açma) bunun klasik bir örnegidir. Bu sayede cerrahi tedavi gerektiren birçok hastalik, cerrahi ve genel anestezinin riskleri olmaksizin tedavi imkani bulmaktadir.

Devamını oku...
 

Radyasyonun geç dönem etkileri,isinlamadan aylar hatta yillar sonra ortaya çikan ve çogu kez ölümcül olan bir dizi hastalik ve antiteyi kapsamaktadir. Radyasyonun geç etkilerinin basinda kisirlik ve katarakt gelmektedir. Radyasyonun deterministik etkilerinden olan bu belirtiler,canli dokulardaki hücre ölümü sonucunda ortaya çikmaktadir. Radyasyonun deterministik etkilerinin gelisiminde,maruz kalinan radyasyon miktari önemli olup alinan doz arttikça olusacak hücre hasari da buna paralel olarak artmaktadir.

Devamını oku...
 

Belirtileri,radyasyon alimini takip eden günler hatta saatler içerisinde ortaya çikan etkilerdir. Radyasyonun akut dönem etkileri olarak da adlandirilir. Bunlar arasinda en erken tanimlananlar kanin sekilli elemanlari ile üreme hücrelerinde görülen ve radyasyon alimini takip eden günler içersinde ortaya çikan degisikliklerdir. Isinlamanin erken etkisi olarak,kanin sekilli elemanlarindan lökositlerde azalma tespit edilirken,peri ferik yaymada lenfositlerde oranca artis,granülositlerde ise azalma dikkati çekmektedir. Ancak bu tür bir hematolojik depresyonun saptanabilmesi için asgari 25rem(0,25Sv) tüm vücut i inlamasi gerekmektedir. Eritrositlerde ki azalma ise lökositlere oranla daha sonra ortaya çikmakta ve tespit edildiginde radyasyon hasarinin daha agir oldugunu kanitlamaktadir.

Devamını oku...
 
ELEKTROMANYETIK RADYASYON

Bir tür enerji yayilimi olan elektromanyetik radyasyon,manyetik ve elektriksel olmak üzere iki vektöriyel yöne sahip sinüzoidal bir dalga seklindedir. Yayilmalari sirasinda belirli bir ortama ihtiyaç göstermeyen ve yollari üzerinde bir cisme çarpmadiklari sürece enerjilerinden bir sey kaybetmeyen elektromanyetik dalgalar boslukta yayilimlari sirasinda ayni hiza sahiptir (300.000km/sn). Ancak elektromanyetik radyasyonlar yollari üzerinde bir cisimle çarpistiklarinda enerji transferi gerçeklesir ve çarpisma sonrasi ikinci bir elektromanyetik dalga olustugunda ,ikinci dalganin enerjisi birinciye göre farklilik gösterir. Bütün elektromanyetik dalgalar ayni hiza sahip olmakla beraber frekanslari ile dogru, dalga boylari ile ters orantili olan enerji seviyelerine göre bir spektruma sahiptirler.

Devamını oku...
 

Alfa( ) ve Beta() isinlari bu tür radyasyona örnektir. Yüklü taneciklerden ibaret olan bu iki örnekten  isinlari aslinda bir Helyum (He) atomudur. 2 proton,2 nötrondan olusur. Pozitif yüklüdür. Hizlari 15000-25000km/sn arasinda degisir. Delip geçtigi maddelerde kuvvetli bir iyonizasyona sebep olmaktadir.  isinlari ise negatif yüklü olup proton ve nötron ihtiva etmezler.  isinlari  isinlarina göre hem daha hizli hem de daha penetrandir. Hizlari 120000-299000 km/sn olup hemen hemen isik hizina yakindir. Gamma () isinlari ise kütlesi olmayan yüksek enerjili elektro manyetik bir dalga özelligindedir.

 
RADYASYON VE RADYOAKTIVITE NEDIR?

Elementlerin kendi özelliklerini tasiyan en küçük parçalari olan atomlar,bir çekirdek ve etrafindaki yörüngelerde dönen elektronlardan meydana gelmis birimlerdir. Atomun çekirdek kismi,pozitif yüklü protonlar ve yüksüz olan nötronlari içerir. Pozitif yüklü protonlarin sayisi atom numarasini (Z) gösterirken,adina nükleon da denilen proton ve nötronlarin toplami atomun kütlesini (A=Atom agirligi)olusturur. Elektronlar bütün elementlerde ayni yapi ve kütle özelliginde oldugundan,degisik elementlerin atomlari arasindaki farklilik tamamen nükleon ve elektron sayilari ile bunlarin dizilislerinin bir sonucudur. Bir elementin,atom numarasi ayni ancak atom agirligi degisik olan çekirdeklerine izotop adi verilir.

Devamını oku...
 


Videolu Soru zmleri

?km?? Sorular

Facebook Sayfam?z

Mesleki ve Teknik E?itim

Mesleki ve Teknik E?itim
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugn4671
mod_vvisit_counterDn693
mod_vvisit_counterBu Hafta4671
mod_vvisit_counterBu Ay24834
mod_vvisit_counterToplam7722891

Kimler evrimii

Şu anda 14 ziyaretçi çevrimiçi

[+]
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Ödev