TalebeDunyasi.Com | Öğrenci Ödev Portalı

Anasayfa Site Haritası Eğitim Haberleri Ara
 
Mesleki ve Teknik Eğitim
Adalet

Adalet Alanı


Sosyal hizmetler mesleğinin uygulama alanı içinde Adalet bakanlığına bağlı kurumlarda çok önemli işlevselliği sahiptir.
Sosyal hizmet mesleği suça karışmış yaşlı, erkek, kadın, çocuk v.s bütün yaş grubundan insanın neden suça karıştığını, suça yönelten sebepler, suça yönelmiş insan rehabilite edilmesi, kadına karşı şiddetin nedenleri, çocuğa karşı şiddet n nedenleri ve suça karışmış çocukların rehabilet edilmesi, korunması gibi mesleki ve insanı konularda çalışma yapmaktadır. Bütün bu bahsedilen konular Adalet bakanlığının ve bağlı kurumlarının çalışma alanı içindedir.

Devamını oku...
 
Aile ve Tüketici Bilimleri
Aile ve Tüketici Bilimleri Bölümü

Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Bölümü’nün temel amaçları öğrencilere aile ile ilgili bilim dallarında temel disiplinleri kazandırarak ihtiyaçların doğru karşılanması; iyi bir tüketici bilinci geliştirerek üretimin yönlendirilmesi, aile ve toplumun yaşama düzeyinin yükseltilmesi; bireyleri hızla değişen endüstriyel toplum şartlarına hazırlayıp, bilim ve teknoloji kullanarak, ihtiyaçların en üst düzeyde karşılanması; aile biliminin endüstride kapsadığı meslekleri tanıtarak gençlerin doğru meslek seçmelerinin sağlanması konularında eğitim, öğretim ve araştırma yapmak olarak belirlenmiştir.

Devamını oku...
 
Bahçecilik

BAHÇECİLİK

Bahçecilik alanı; seralar ve açık alanlarda çeşitli üretim yöntemleri kullanılarak meyve, sebze ve süs bitkilerinin fide/fidan üretiminin yapıldığı alandır. Bu alanda fide/fidanın yetiştiriciliği, kültürel bakım ve hasat işlemleri gerçekleştirilir. Peyzaj projelerini uygulamak ve birbirinden farklı çiçek düzenlemeleri yapmak da bahçecilik alanıyla ilgili faaliyetlerdir.

Devamını oku...
 
Büro Yönetimi ve Sekreterlik Alanı

TANIM
İşletmede belirlenen amaç ve hedefleri gerçekleştirmek için yönetici tarafından planlanmış, koordine edilmiş kaynakların (insan, bilgi, parasal ve maddi v.b) uygun olarak yönetilmesinde yöneticiye yardımcı olan kişidir.

Devamını oku...
 
Deniz Araçları Yapımı (Gemi Yapımı)

Meslek Tanıtımı: Gemi Yapımı

Gemi yapımı alanı önemli bir istihdam potansiyeli yaratan ağır sanayi dallarından biridir. Bunun nedeni emek yoğunluklu bir alan olmasıdır. Bu alandaki teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin insan unsuru her zaman ön planda olacaktır. Bu sektörde yüzer araçların; yapım, sevk ve yönetim işlemleri gerçekleştirilir. Ayrıca, bunlarda kullanılan her çeşit makine, cihaz ve diğer teknik araçların bakım-onarımı yapılır.

Devamını oku...
 
Elektrik - Elektronik Teknolojisi - Ohm Kanunu

Ohm kanunu

Bir elektrik devresinde; akım, voltaj ve direnç arasında bir bağlantı mevcuttur. Bu bağlantıyı veren kanuna Ohm kanunu adı verilir. 1827 yılında Georg Simon Ohm şu tanımı yapmıştır: "Bir iletkenin iki ucu arasındaki potansiyel farkının,iletkenden geçen akım şiddetine oranı sabittir." R = V / I şeklinde ifade edilir. Burada R dirençtir. Bu direnç rezistans veya empedans V volt İ de akım yani Amperdir.

Devamını oku...
 
Elektrik - Elektronik Teknolojisi - Direnç Renk Kodları


Direnç üzerindeki renkleri değerlendirirken A, B, C, D ve T sırasına göre gitmeye dikkat etmek gerekmektedir. Bu sıralamaya göre yapılacak hesaplama sonucunda elde edilen direnç değeri Ohm(Ω) olarak bulunacaktır. (10°=1 'dir.)

 
Elektrik - Elektronik Teknolojisi - Diyot
DİYOT

Devamını oku...
 
Elektrik - Elektronik Teknolojisi - Ampul, Bobin ve Motorun Pararel Bağlantısı

Devamını oku...
 
Elektrik - Elektronik Teknolojisi - Pararel Devreler[Basit Anlatim]

Alıcı ve üreteçlerin paralel iki veya daha fazla hat arasında dizilmesidir. Paralel devrede her elaman müstakil çalışır, diğerlerini etkilemez. Paralel devrenin kurulabilmesi için voltajları eşit olmalıdır.
Paralel devre özellikleri
a)Üreteçlerden çekilen akım her bir alıcıdan geçen akımların topl***** eşittir. It=I1+I2
b)Dirençlerin veya alıcıların uçları aynı noktaya bağlı olduklarından, her birinin uçları arasındaki potansiyel farkı aynıdır.
Et=E1=E2
c)Paralel devrede alıcıların her birinin direnci matematiksel olarak terslerinin topl***** eşittir.
1/Rt=1/R1+1/R2

Devamını oku...
 
Elektrik - Elektronik Teknolojisi - Basit Aydınlatma Ampul Devresi

Basit Aydınlatma Ampul Devresi


Şimdi de led diyot yerine ampul kullanarak gerçekleştirebileceğiniz aydınlatma devresini inceliyelim.

 1. Burada ki temel farklılık ampulun çalışma prensibinden kaynaklanmaktadır. Led diyot sadece DC akım ile çalışırken AMPUL hem DC hem de AC (Alternatif Akım dediğimiz şebeke gerilimi) akım üreteçlerinin ikisi ile uyumlu bir şekilde çalışabilir.
 2. Devre bağlantısı led diyot devresinde anlattığımız şekilde yapılır.
 3. Tek farklı yanı AMPUL'un negatif ucu olarak altında yer alan kıvrımlı yapıya sahip olan metal kısmı (screw thread) kullanacağız.
 4. Pozitif (anot) uç olarak kömür renkli olan (conductor) kısmını kullanacağız.
 5. Alternatif Akım (AC) üreten üreteçler kullanacaksak FAZ (R) hattını KONDÜKTÖR ucuna.
 6. NÖTR (0) hattı ise kıvrık metal (screw thread) uca bağlayacağız.
Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 6

Facebook Sayfamız

Mesleki ve Teknik Eğitim

Mesleki ve Teknik Eğitim
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün893
mod_vvisit_counterDün1205
mod_vvisit_counterBu Hafta4174
mod_vvisit_counterBu Ay29747
mod_vvisit_counterToplam7298743

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 44 ziyaretçi çevrimiçi

[+]
 • Increase font size
 • Decrease font size
 • Default font size
 • default color
 • blue color
 • green color
Ödev