TalebeDunyasi.Com | Öğrenci Ödev Portalı

Anasayfa Site Haritası Eğitim Haberleri Ara
 
Manyetizma
Magnetik Maddeler ve Özellikleri

MANYETİK MADDELER VE ÖZELLİKLERİ

              Madde, farklı özellikleri nedeni ile farklı kuvvetlerin kaynağıdır. Kütlesi olan tüm maddeler birbirine kütlesel çekim kuvveti uygularken, elektrik yükü taşıyan maddeler birbirine elektriksel kuvvet uygular.

              Bu kuvvetlerden farklı olarak bir de manyetik kuvvet vardır. Manyetik alanın manyetik maddeye etkisine manyetik kuvvet denir.

              Manyetik alanın kaynağı mıknatıs ve elektromıknatıstır.

              Mıknatıslar doğal ve yapay olmak üzere iki çeşittir. Doğal mıknatıs, manyetik olarak adlandırılan bir taştır. Demir elementinin oksijenle oluşturduğu Fe3O4 bileşiğidir. Yapay mıknatısların manyetik özelliği geçici ya da kalıcı olabilir. Saf demir, kazandığı mıknatıslık özelliğini çabuk kaybeder. Çelik bu özelliği daha uzun süre korurken alüminyum, nikel ve kobaltın alaşımından yapılan madde mıknatıslandıktan sonra bu özelliğini hiç kaybetmez.

Devamını oku...
 
Magnetik Alan Çizgileri

MANYETİK ALAN ÇİZGİLERİ

                Mıknatıs ya da elektromıknatıslar çevrelerindeki manyetik maddeleri manyetik alanları ile etkiler.

                Manyetik alan vektörel bir büyüklüktür. Hangi doğrultu ve şiddette olduğunu belirlemek için demir tozları kullanılabilir.

                Mıknatıs ya da elektromıknatısın manyetik alanına dökülen demir tozları bulundukları manyetik alanın görünmesini sağlar. Demir tozlarının üzerinde sıralandığı çizgilere manyetik alan çizgileri denir. Bu çizgilerin yönü N kutbundan S kutbuna doğru kabul edilir.

                Manyetik alanın şiddeti çizgilerin sık olduğu yerlerde büyük seyrek olduğu yerlerde daha küçüktür. Manyetik alan etkisinin görünür biçime gelmesi için demir tozları kullanılır. Demir tozları alan çizgileri üzerinde yoğunlaşarak adeta bu alanın resmini çizer.

Devamını oku...
 
Elektrik Akımının Magnetik Etkisi

ELEKTRİK AKIMININ MANYETİK ETKİSİ

           Elektrik yükleri her durumda çevrelerinde elektrik alan oluştururlar. Tüm elektriksel olayların nedeni elektriksel alandır.

           Elektrik yükleri hareket ettiklerinde çevrelerinde manyetik alan oluştururlar. Dolayısı ile manyetik alanın kaynağı hareketli yüklerdir.

           Buna göre elektrik akımı elektrik yüklerinin hareketi olduğundan manyetik alan yaratır. Bu manyetik alan teli sarmalayan halkalar biçimindedir. Şiddeti, akım şiddeti ile doğru, akıma uzaklık ( d ) la ters orantılıdır.

           Elektromıknatıs : Yalıtılmış bir tel bir demir çubuk etrafına sarıldıktan sonra üzerinden akım geçirildiğinde demir mıknatıslanır. Akım kesildiğinde ise demir bu özelliğini büyük oranda kaybeder. Halkalar biçiminde sarılan telin oluşturduğu düzeneğe akım makarası ya da bobin denir.

           Bobinin manyetik alanı; içerde düzgün ve şiddetli, dışarıda ise düzensiz ve zayıftır. Manyetik alanın şiddeti sargı sayısı ( N ) ve elektrik akımının şiddeti ile doğru orantılı, sargının uzunluğu ( L ) ile ters orantılıdır.

 

 
Magnetik Alanın Elektrik Akımı ve Yüküne Etkisi

MANYETİK ALANIN ELEKTRİK AKIMI VE YÜKÜNE ETKİSİ

               Elektrik akımı manyetik alan kaynağı olduğundan akım taşıyan tel bir çeşit manyetik maddedir. Manyetik maddeler manyetik alandan etkilenir.

               Bu nedenle akım taşıyan teller manyetik alanda akımın yönüne bağlı olarak bir yöne doğru itilirler.

               Birbirine yakın tutulan ve üzerinden akım geçen teller akım yönlerine göre birbirini iter ya da çekerler.

               Manyetik alan, durgun ya da manyetik alana paralel hareket eden elektrik yüküne etki etmez.

               Hareket doğrultusu manyetik alan çizgilerini kesen elektrik yükleri manyetik alanda saparlar.

Devamını oku...
 
Elektromagnetik indüksiyon

ELEKTROMANYETİK İNDÜKSİYON

              Bir iletken tel çerçevenin içinden geçen manyetik alan ( çizgilerinin ) miktarının değiştirilmesi tel çerçevede elektrik akımı oluşmasına neden olur.

              Tel çerçeve, oluşturduğu akımın manyetik alanı ile içindeki manyetik alan değişimini engellemeye çalışarak başlangıç durumunu korumaya çalışır.

              Kendisini var eden sebebe karşı oluşan bu sonuca indüksiyon denir.

              Değişen manyetik alanların sonucunda oluşan emk ye indüksiyon emk si, elektrik akımına da indüksiyon akımı denir.

Devamını oku...
 
Transformatör

TRANSFORMATÖR 

          Transformatör bir kaynaktaki alternatif gerilimi kullanıcı için uygun olan değere değiştiren araçlardır. Amaca göre gerilimi yükseltirler ya da alçaltırlar.

          Transformatör denildiğinde anlamakta zorluk çektiğiniz bu aletleri sizler kullanıyorsunuz. Mahallelerinizde kimi direklerin üzerinde görüp, trafo diye adlandırıyorsunuz. Cep telefonlarının şarjı için kullandığınız adına adaptör dediğiniz araçların Fen Bilimlerindeki adı TRANSFORMATÖR dür.

Devamını oku...
 


Facebook Sayfamız

Mesleki ve Teknik Eğitim

Mesleki ve Teknik Eğitim
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün898
mod_vvisit_counterDün1205
mod_vvisit_counterBu Hafta4179
mod_vvisit_counterBu Ay29752
mod_vvisit_counterToplam7298748

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 49 ziyaretçi çevrimiçi

[+]
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Ödev