TalebeDunyasi.Com | Öğrenci Ödev Portalı

Anasayfa Site Haritası Eğitim Haberleri Ara
 
Kitap Tanıtımları
AÇLIK / KNUT HAMSUN

Eserde, yazarın gençlik yıllarında yazar olmak için verdi­ği mücadele etkileyici bir üslupla anlatılmaktadır. Roman, aç­lığı en korkunç derecede yaşayan bir yazarın öyküsüdür. Aç­lık kahramanın fiziksel ve ruhsal durumunu derinden etkiler. Knut Hamsun, bu hâli Açlık adlı eserinde ustalıkla anlatmaktadır.

Devamını oku...
 
SES VE ÖFKE / William FAULKNER

Eser Hakkında

Eser, farklı bakış açılarıyla anlatılır ve dört ana bölüm­den meydana gelir. Ses ve Öfke, bilinç akışı yöntemi ile yazılmıştır.

Bilinçakışı Yöntemi: Yazar, kahramanların bilin­cinden geçen olayları müdahale etmeden anlatır.

Birinci bölüm, 7 Nisan 1928′de Benjy’nin bilincinden geçen olayla­rın anlatılmasından ibarettir.
İkinci bölüm, 2 Haziran 1910′da Quanten’in intihar etmeden önceki yaşadıklarının onun zihninden anlatılmasıdır.
Üçüncü bölüm, 6 Nisan 1928′de Jason’ın bakış açısıyla anlatılan olaylar oluşturur.
Dördüncü bölüm, 8 Nisan 1928′de Paskalya günün­deki olaylar oluşturur.

Devamını oku...
 
MADAM BOVERY / GUSTAVE FLAUBERT

Batı edebiyatının en önemli klasiklerindendir. Flaubert‘in şaheseridir. Eser, romantik, hayalci ve mantıktan çok duyguları ile hareket eden bir kadının başından geçenleri ele alır. Bu bakımdan, Romantizme bir tepki özelliği de taşı­maktadır. Gustave Flaubert‘ın Madam Bovary adlı romanı, tasvirleri ve realist gözlemleri, kur­gulanış tekniğiyle batı edebiyatının en güzel şaheserlerinden biridir.

Devamını oku...
 
TÜRKÇEDE SHAKESPEARE/ PROF.DR.İNCİ ENGİNÜN

 
VATAN YAHUT SİLİSTRE / NAMIK KEMAL

KONUSU: Siliistre bugünkü Bulgaristan’da Tuna ırmağının kıyısında, bir kenttir. 1388 yılında Türkler tarafından fethedilen Silistre, 1853-1856 Kırım Savaşı sırasında çok kalabalık bir Rus ordusu tarafından kuşatılmış, Musa Hulusi Paşa kumandanlığın-daki Türk kuvvetleri kırk gün boyunca, kaleyi kahramanca savu­nurlar.
Kitapta, asıl verilmek istenen vatan sevgisi’dir. Bunun ya­nında, Silistre Kalesİ’ne yardıma koşan gönüllüler ve bunlardan İslam Bey ile Zekiye’nİn aşkı da anlatılmaktadır

Devamını oku...
 
Aşkın Aslı - Elli Unutulmaz Aşk Kitabı

Elli unutulmaz aşk kitabını seçtik. Milena’ya Mektuplar'dan Yunus Emre Divanı’na, Huzur’dan Neşideler Neşidesi’ne, Anna Karenina'dan Leylâ ile Mecnun’a kadar, aşka farklı pencerelerden bakan 50 kitap!

Mutlu aşk yoktur” klişesini (ya da gerçeğini) şöyle rötuşlamıştı Rougemont: “Mutlu aşkın yazılı tarihi yoktur.” Yazı tarihinden 50 aşk kitabını seçmeye çalışırken, bir kere daha öğrendiğimiz şey, bu değişmez yargı oldu. Fuzûli’den Thomas Mann’a kadar, mutlu aşkın tarihini yazmamıştır hiç kimse. Böyle de olsa, elli kitabı belirlemek, bizim için kolay bir süreç değildi. Mutsuz aşklar denizinden, aşkın farklı görünümlerini ortaya koyan yapıtları seçmeye çabaladık. Yeterince ‘görülmeyen’ sahih aşk kitaplarıyla eskimez başyapıtları bir araya getirdik. Her seçim -tıpkı aşk gibi- özneldir; bizimki de öyle oldu. Öte taraftan, bu denli zor bir seçime girişmek, beraberinde bir başka soruyu getiriyor: Nedir aşk kitabı? Bir yerde, Necatigil’in Zebra’sı (“bir otel otello”!) ya da Kundera’nın Şaka’sı da aşk kitabı değil midir? Bu düğümü çözmeye çalışmak yerine, ‘ilk anlamıyla’ aşk kitaplarından oluşturduk listemizi

Devamını oku...
 
Soner YALÇIN "Siz Kimi Kandırıyorsunuz"

Basılmadan önsiparş ile 70 bin adet sattı.

 

Devamını oku...
 
Sarıkamış Dramı / Alptekin MÜDERRİSOĞLU

1.Kitabın Konusu:

Sarıkamış Dramı,Enver Paşa ile Albay Hafız Hakkı’nın kişisel tutkularının çatışmasından, çılgınca tutumlarından, gerçekleri görmezlikten gelerek acımasız emirler vermelerinden doğmuş;sonuçta iki hafta içinde doksan bini aşkın Türk genci donarak ölmüştür.Dramı bütün ayrıntılarıyla açıklayabilmek için yazar mozayık diye tanımlayabileceğimiz çalışma biçimini seçerek,bir mozayık taşı gibi tek başına anlam taşımayan savaşçı anılarını, gazete haberlerini, çarpışmaları, verilen emirleri, belgeleri, komutanların tutum ve davranışlarını gün gün sıralayarak dramı her yönüyle ortaya çıkarmaya çalışmıştır.

Devamını oku...
 
1919' un Şifresi / Hulki Cevizoğlu

Hulki Cevizoğlu, bu önemli eserinde Türkiye' nin askeri ve siyasi gündemi ile uluslararası ilişkilerini takip edip, bunun üzerinde düşünen herkesin görebileceği ama nedense bir yandan da yıllardır örtbas edilmeye çalışılan ABD gerçeğini, belgeleri ve fotoğrafları ile gözler önüne sererek kanıtlıyor.

Ve en önemlisi ABD' nin Türkiye üzerindeki plan ve oyunlarının yeni başlamadığını, ne kadar eski yıllara dayandığını, kurtuluş mücadelemizden bugüne değin en büyük düşmanımızın da kim olduğunu vurguluyor.

Tarih, geleceği aydınlatırsa anlam kazanır, geçmişi toprak altına gömerek değil.

Yazara, tarihimizdeki bu önemli gerçekleri, belgelere dayandırarak okuyucuya sunduğu ve ülkemiz geleceğini aydınlatma yolunda attığı bu büyük adım için, teşekkür ederken, uzun yıllar önce çıkmış olduğu bu yolda her adımında destekçisi olan ve bu yolda onu yalnız bırakmayan tüm okuyucuya bu eseri tavsiye ediyor, herkesin gerçek tarihimizi öğrenebilmesini umuyorum.

 
Huzur / Ahmet Hamdi Tanpınar

ÖZET

Mümtazın çocukluğunun bir bölümü Sinop’ta geçmiştir.Bir akşam babası Rumlar tarafından öldürülür.Annesi ile beraber Antalya ‘ya ,annesinin akrabalarının yanına gelirler.Burada da kısa bir süre yaşarlar.Annesi de babasının ölümünden kısa bir süre sonra Antalya da ölür.Babasının ölümü,onu gömerlerken yaşadıkları,Sinop’ tan Antalya’ ya giderken yaşadıkları,Antalya’ da annesinin ölümü ve cenazesi Mümtaz ‘ın hayatında derin izler bırakır,Mümtaz bunları hiç unutamaz.

Devamını oku...
 
Ankara / Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU’nun Ankara romanı ütopik bir romandır. Bu romanda yazarın özlediği, özlemini çektiği geleceğin Ankara’sı dolayısı ile Türkiye’sidir.

Devamını oku...
 
Bugünün Saraylısı / Refik Halid Karay

 

Orta gelirli, İstanbul’da yasayan bir aileye, sonradan görme zengin bir akrabanın kızı olarak gelip bu ailenin yargı değerlerini nasıl alt üst edişi konu ediliyor. Kızın aileye gelir olarak sağladığı katkılar ile kaprisleri ve güzel olmasından dolayı bir çok talibinin çıkması ve bunların aile içinde nasıl etkiler yarattığı anlatılıyor.
Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 25

Facebook Sayfamız

Mesleki ve Teknik Eğitim

Mesleki ve Teknik Eğitim
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün956
mod_vvisit_counterDün1205
mod_vvisit_counterBu Hafta4237
mod_vvisit_counterBu Ay29810
mod_vvisit_counterToplam7298806

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 39 ziyaretçi çevrimiçi

[+]
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Ödev