TalebeDunyasi.Com | Öğrenci Ödev Portalı

Anasayfa Site Haritası Eğitim Haberleri Ara
 
Enerjinin Temel Molekülü ATP
Enerjinin Temel Molekülü ATP

Enzimler, biyolojik reaksiyonların daha az enerji kullanılarak gerçekleşmesi için aktivasyon enerjilerini düşürseler de bir hücrede süregelen bir çok kimyasal reaksiyonların devamı için enerjiye gerek duyulur.

Bu enerji hücreye nereden ve nasıl sağlanır?

Canlı hücreler iş yapabilmek ve görevlerini sürdürebilmek için tıpkı insanlar tarafından yapılan makinelerde olduğu gibi bir enerjiye ihtiyaç duyar, işte bu enerji, besin maddeleri içindeki organik molekülle*rin ayrışması sonucu ortaya çıkan kimyasal enerjinin özel bir çeşidinden başka bir şey değildir. Bu kimyasal enerji de adenozin trifosfat ( ATP ) tarafından taşınmaktadır.

ATP molekülleri canlı hücreler içinde enerjiyi nasıl taşımaktadır?

Bu sorunun cevabını bulmak için, önce ATP'nin yapısını bilmek gerekir. ATP, iki organik bileşikten ve birbirine bağlanmış üç fosfattan meydana gelir. Bu organik bileşiklerden biri azotlu baz olan adenin, diğeri de 5 C'lu şeker olan ribozdur. ATP molekülünde bulunan kimyasal enerjinin büyük bir kısmı, fosfat grupları arasındaki yüksek enerjili bağlar içinde tutulmaktadır (Şema 3.4). Bir ATP molekülü su ile reaksiyona girdiği zaman, molekülün sonundaki ikinci ve üçüncü fosfat grupları arasındaki bağ çözülür ve bir ısı enerjisi açığa çıkar. Bu bağa yüksek enerjili fosfat bağı denir. ATP'de birinci ve ikinci fosfat grupları arasında yüksek enerjili fosfat bağları vardır. Bu bağlar dalgalı kısa bir çizgi (~) ile gösterilir.-RESİMKOYAMADIM-

............glikozit bağı.............ester bağı.....yüksek e.b.
ADENİN--------------RİBOZ------------p_____p_____p
_________________________ ___________________
.................adonozin......................... .trifosfat

ATP'nin fosfat bağlarındaki yüksek enerji, hücre içinde ısı halinde kaybolmayıp hücredeki bir çok görevin yerine getirilmesinde kullanılır. Örneğin, bir ATP molekülü, yapısında bulunan en uçtaki fosfat grubunu, hücredeki bir başka moleküle devreder. Buna bağlı olarak fosfat bağında bulunan enerjinin bir kısmı da bu moleküle geçer. ATP'den bu şekilde fosfat grubunu alan molekül enerji kazanarak aktif hale gelir. Böylece diğer moleküllerle reaksiyona girmeye hazır duruma gelir.

ATP, hücre içinde sürekli kullanılarak yerine yenisi üretilmektedir. Bir ATP molekülü, bir fosfat grubu verdiği zaman ADP'ye (Adenozin difosfat), iki fosfat grubu verdiği zaman AMP'ye (Adenozin monofosfat) dönüşmektedir. ATP'nin tekrar üretilmesi için iki fosfat grubunun bağlanmasını sağlayacak enerji, hücre için*de ayrışan organik bileşiklerden açığa çıkan enerjiden sağlanır. Böylece ATP molekülleri "enerji taşıyıcı" olarak görev yapmakta ve hücre içinde ekzergonik ile endergonik reaksiyonlar arasında bir elçi gibi çalışmaktadır.

 


Facebook Sayfamız

Mesleki ve Teknik Eğitim

Mesleki ve Teknik Eğitim
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün36
mod_vvisit_counterDün1424
mod_vvisit_counterBu Hafta7715
mod_vvisit_counterBu Ay23229
mod_vvisit_counterToplam7260061

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 21 ziyaretçi çevrimiçi

[+]
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Ödev