TalebeDunyasi.Com | Öğrenci Ödev Portalı

Anasayfa Site Haritası Eğitim Haberleri Ara
 
Dalgalar
Sarmal Yayda Dalga Hareketi

DALGALAR

             Bu bölümde amaç dalga hareketinin genel özelliklerini öğrenerek ışığın tanecik modeli ile açıklanamayan olaylarının dalga modeli ile açıklanıp, açıklanamayacağını tartışmaktır. Bu nedenle önce dalga hareketi tüm yönleriyle incelenecektir.

             Esnek bir ortama verilen sarsıntı nedeniyle ( durgun suya parmağınızı soktuğunuzda ), esnek ortamda meydana gelen şekil değişikliğinin, ortamı meydana getiren tanecikler aracılığıyla bir noktadan diğerine taşınması olayına dalga hareketi denir.

Devamını oku...
 
Atmaların Birbiri İçinden Geçmesi

ATMALARIN BİRBİRİ İÇİNDEN GEÇMESİ

               Bir yay üzerinde karşılaşan iki atmanın her ikisi de baş aşağı ya da her ikisi de baş yukarı iseler karşılaşma noktaları birbiri üstüne binerek birbirini güçlendirir.

               Yayda karşılaşan atmaların biri baş aşağı diğeri baş yukarı iken karşılaştıklarında karşılaşan noktalar kadar atmalar birbirini söndürür.

               Üst üste binme olayı sona erdiğinde atmaların karşılaşmadan önceki hız, yön ve genliklerinde hiç bir değişme gözlenmez.

Devamını oku...
 
Su Yüzeyinde Dalga Hareketi

SU YÜZEYİNDE DALGA HAREKETİ

                 Su dalgaları ve özellikleri, dalga leğeni adı verilen tabanı cam, kenarları suyu tutacak biçimde çevrili bir araç ile incelenir. Dalga leğenine üstten ışık tutulunca su yüzeyinde oluşan dalgalar mercek gibi davranıp kabın alt kısmında aydınlık ve karanlık bölgeler oluşturur. Bu da incelemeyi kolaylaştırır.

                 Su ortamında doğrusal ve dairesel olmak üzere iki tip dalga yaratılabilir.

Devamını oku...
 
Doğrusal Dalgaların Yansıması

DOĞRUSAL DALGALARIN YANSIMASI

            1. Doğrusal engel üzerine gönderilen doğrusal dalgalar gelme açısı ( i ), yansıma açısı ( r ) eşit olacak şekilde yansırlar.

Devamını oku...
 
Dairesel Dalgaların Yansıması

DAİRESEL DALGALARIN YANSIMASI

                 1. Doğrusal dalga düzlem engel üzerine gönderilirse engelin içinden dairesel dalgalar çıkıyormuş gibi görüntü görüntü oluşturacak şekilde yansırlar. Dairesel dalga üreten kaynak ile düzlem engelde oluşan kaynağın görüntüsü aynı fazlı özdeş iki kaynak gibi davranır.

                 

Devamını oku...
 
Su Ortamında Dalgaların Yayılma Hızı ve Frekansının ölçülmesi

SU ORTAMINDAN DALGALARIN YAYILMA HIZI VE FREKANSININ ÖLÇÜLMESİ

                  Su ortamında yayılan dalgaların hızı, ortamdaki su derinliği ile orantılıdır. Dalgalar derin suda hızlı, sığ suda yavaş yayılırlar. İdeal sıvılarda dalgaların yayılma hızı sıvı derinliğinin karekökü ile doğru orantılı alınabilir. Ancak genel olarak sıvı içinde dalganın yayılma hızı sıvı derinlikten başka etkenlere de bağlıdır.

                  Bir su ortamında kaynak hareketsiz ve su derinliği sabit kaldığı sürece dalgaların hızı değişmez. Periyodik dalgalar üreten sabit bir kaynak çıkan dalgaların hızı; v = λ / T = λ.f bağıntısı ile hesaplanır.

Devamını oku...
 
Dalgaların Kırılması

DALGALARIN KIRILMASI

                Dalgaların derinlikleri farklı bir ortamdan diğerine geçerken doğrultu değiştirmesine kırılma denir. Derinliği değişen dalga leğeninde dalganın hızındaki değişme dalgaların doğrultu değiştirmesine neden olur.

Devamını oku...
 
Parabolik Sınırlarla Birbirinden Ayrılan Farklı Derinlikteki Su Ortamlarında Dalganın Kırılması

PARABOLİK SINIRLARLA BİRBİRİNDEN AYRILAN FARKLI DERİNLİKTEKİ SU ORTAMLARINDA DALGANIN KIRILMASI

           Kırılma incelenirken sığ ortamda dalgaların yavaş gittiğini biliyoruz. Bu nedenle sığ ortam saydam maddelerde çok yoğun ortama karşılık gelir.

           Atmalar bu şekilde ayrılan ortamlara girdiklerinde her noktası her an aynı ortam içinde bulunmayacağından şeklide değişmeye uğrar.

           Doğrusal atmaların orta kısmı sığ ortamda daha fazla kalacağından geride kalır bu şekilde sığ ortamı terk terk eden atma bükülerek odaklanması sonucu dairesel atma oluşturur. Bu olay ışığın ince kenarlı mercekten geçişine benzemektedir.

Devamını oku...
 
Girişim

GİRİŞİM

                Dalgaların bir ortamda karşılaştıklarında üst üste binme ilkesinde gördüğümüz gibi atmaların durumuna bağlı olarak birbirini güçlendirdiğini veya söndürdüğünü biliyoruz.

                Su ortamında farklı iki kaynaktan çıkan periyodik dalgaların iki tepesi karşılaştığında çift tepe, iki çukuru karşılaştığında çift çukur ve bir tepe ile bir çukurun tam üst üste bindiği yerde ise hareketsiz düğüm noktaları oluştuğu gözlenir. Bu olaya girişim, üst üste binme sonucu gözlenen yeni dalga desenine de girişim deseni denir.

                Aynı anda dalga üretmeye başlayan özdeş kaynaklara aynı fazda kaynaklar diyoruz. Aynı fazlı iki kaynağın periyodik dalga ürettiği bir ortamda gözlenen girişim deseni kullanılarak

Devamını oku...
 
Düğüm Çizgisi ve Dalga Katarı Sayısının Hesabı

DÜĞÜM ÇİZGİSİ VE DALGA KATARI SAYISININ HESABI

               Aynı fazlı kaynakların oluşturduğu girişim deseninde kaynakları birleştiren doğru boyunca  düğüm çizgileri dalga katarlarının nasıl dizildiğini biliyoruz. O halde çizim yolu ile;

               * Düğüm çizgileri merkez doğrusundan önce λ/4 sonra kendi aralarında λ/2 aralıkla yerleştirilir.

                Bu yerleştirme işlemi son düğüm çizgisi ile kaynak arasında λ/2 den daha az kalana kadar sürdürülür.

               * Dalga katarları ise ilki merkez doğrusu üzerinde olmak üzere merkezden başlayarak λ/2 aralıklarla yerleştirilir.

Devamını oku...
 
Faz Farkı

FAZ FARKI

       Kaynaklardan biri Δt kadar gecikme ile dalga üretiyorsa veya birinden çıkan dalgalar Δl kadar fazla yol alıyorsa kaynaklar arasında faz farkı oluşur.

       Gecikme süresi T periyodunun tam katları veya yol farkı λ dalga boyunun tam katları ise kaynaklar arasında faz farkı oluşmaz.

       Faz farkı bu nedenle 0 ile 1 arasında değişen bir sayıdır.

       P = Δt/T = Δl/λ   ;   0 < p < 1

Devamını oku...
 


Facebook Sayfamız

Mesleki ve Teknik Eğitim

Mesleki ve Teknik Eğitim
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün944
mod_vvisit_counterDün1205
mod_vvisit_counterBu Hafta4225
mod_vvisit_counterBu Ay29798
mod_vvisit_counterToplam7298794

Kimler Çevrimiçi

Şu anda 83 ziyaretçi çevrimiçi

[+]
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • blue color
  • green color
Ödev